Konferencja Naukowa (1)

Podziel się

Z radością informujemy, że tegorocznym targom będzie towarzyszyć wyjątkowe wydarzenie, jakim jest konferencja naukowa pod patronatem prof. Ryszarda Naskręckiego. „Przyszłość optyki okularowej i optometrii – w Polsce i na świecie” to temat niezwykle aktualny. Serdecznie zapraszamy do Pawilonu 7 na wysłuchanie merytorycznych wykładów poprowadzonych przez ekspertów z branży.

.


„… Żyjemy w niezwykle interesujących czasach”, tak zaczął jedno ze swoich przemówień w 1898 r. angielski polityk Joseph Chamberlain. I kontynuował: „Ja osobiście nie pamiętam okresu, kiedy nasza historia była tak pełna wydarzeń, że każdy dzień przynosił nam nowe tematy, które budzą zainteresowanie, a także, (…) nowe tematy, które budzą niepokój”.

To zdanie niemal idealnie oddaje to wszystko co dzieje się w szeroko rozumianym obszarze „vision science” w ostatnich latach, zarówno w Polsce jak i w Europie.

Wyzwań jest wiele, ale także pojawiają się nowe szanse i nowe możliwości. Badanie wzroku ma bowiem kluczowe znaczenie dla postępu w wielu dziedzinach nauki. Wzrok jest przecież jedną z najcenniejszych modalności sensorycznych. Jest także źródłem bogatego zbioru pytań badawczych dotyczących tego, jak widzimy, jak i dlaczego widzenie zawodzi oraz co można z tym zrobić. Nowe metody diagnostyczne oraz nowe materiały i metody korygowania wzroku wymagają nie tylko ich dogłębnego poznania i zrozumienia, ale przede wszystkim ich szybkiego i skutecznego wdrożenia do codziennej praktyki optometrystów i optyków okularowych. Ważne jest także poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy i jak uregulowanie prawne zawodu optometrysty jako zawodu medycznego wpłynie na funkcjonowanie rynku optycznego w Polsce.

.

 

 

Przejrzyj program Konferencji Naukowej, zobacz które wykłady interesują Cię najbardziej i przejdź do opisu prelegentów, aby znaleźć najważniejsze informacje na temat prowadzących.

 

 

SOBOTA, 21.10.2023, godz. 12:00 - 16:00

12.00

Otwarcie Konferencji

Jan Witkowski, Prezes KRIO
prof. Ryszard Naskręcki (UMCS/UAM)

12.05

Wykład Gościa Specjalnego Konferencji, była Prezydent Europejskiej RAdy Optometrii i Optyki

dr Cindy Tromans, Prezydent Elekt Światowej Rady Optometrii, była Prezydent Europejskiej Rady Optometrii i Optyki

13.00

Regulacja zawodu optometrysty - wyzwania i szanse na tle doświadczeń innych krajów

dr hab. Jacek Pniewski (UW)

13.45

Przerwa

14.15

Widzenie dwufotonowe w okulistyce i optometrii

dr Katarzyna Komar, dr Karol Karnowski (Międzynarodowe Centrum Badań Oka ICTER)

15.00

Soczewki z drukarki? Druk 3D jako innowacyjne rozwiązanie produkcji soczewek okularowych

Maciej Ciebiera (Hoya, Akson), dr hab. Bożena Zgardzińska (UMCS) i prof. Ryszard Naskręcki (UMCS/UAM)

15.45

25 lat studiów z optyki okularowej na UAM

16.00

Zakończenie Konferencji