Światowy dzień wzroku

Podziel się

"Wzrok przede wszystkim" - to hasło przewodnie Światowego Dnia wzroku, który obchodzony jest 10 października 2019.

Począwszy od 2000 roku, w drugi czwartek października obchodzony jest World Sight Day, koordynowany przez Międzynarodową Agencję ds. Zapobiegania Ślepocie (The International Agency for the Prevention of Blindness).
Celem działań podejmowanych przez agencję jest skupienie globalnej uwagi na skalę problemów z widzeniem i ślepotą na całym świecie. Corocznie IAPB ogłasza temat, przygotowuje informacje i udostępnia materiały promocyjne, które wspierają rozpowszechnianie wiedzy związanej z ochroną wzroku. Wszystkie wydarzenia Światowego Dnia Wzroku organizowane są niezależnie przez firmy, stowarzyszenia, instytucje na całym świecie, które pragną poszerzać świadomość problemów z widzeniem i ślepotą.

Od wielu lat Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki przyłącza się do świętowania tego ważnego dnia i organizuje akcję bezpłatnych przesiewowych badań wzroku w całej Polsce. W tym roku w przedsięwzięciu bierze udział 147 gabinetów, które można wyszukać na stronie: http://sdw.ptoo.pl, a badania w ramach akcji wykonywane są w terminie 7-17.10.2019 r.

 

 

"Wzrok przede wszystkim"

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wzroku to 'Vision first'. Agencja wzywa do wykonywania regularnych badań wzroku przynajmniej raz na dwa lata.

Kiedy ostatni raz zdałeś egzamin okulistyczny? Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy? W tym Światowym Dniu Widoku zobowiązujemy Was do zbadania wzroku i zachęcania innych do zrobienia tego samego! Mamy dane i dowody. Mamy też prognozy na przyszłość - starzejąca się populacja świata, krótkowzroczność i retinopatia cukrzycowa przyczyniają się do zwiększenie zaburzeń widzenia w nadchodzących dziesięcioleciach. Zaćma, błędy refrakcyjne, jaskra, retinopatia cukrzycowa, problemy związane z pielęgnacją oczu wpływają na każdą grupę wiekową i ich samopoczucie. Jaka jest pierwsza rzecz, którą możesz zrobić? Zaplanuj badanie wzroku. Rozejrzyj się wśród członków rodziny, szczególnie zwróć uwagę na osoby szczególnie narażone: małe dzieci w wieku szkolnym, starszych, chorych na cukrzycę.

żródło: https://www.iapb.org/advocacy/world-sight-day/world-sight-day-2019/